Projekt HealthChain, financiran putem I3 instrumenta Europske unije koncipiran je na inovativnom modelu koji povezuje javni i privatni sektor kroz zajednički razvoj i inter-regionalnu suradnju između zdravstvenih organizacija i IT tvrtki.

Jedna od IT tvrtki koja surađuje s KBC Rijeka je RiniGARD d.o.o., tvrtka osnovana u Zagrebu od strane Rinicom Ltd iz Lancastera, UK, specijalizirana u pružanju state-of-the-art rješenja za bežičnu širokopojasnu komunikaciju, bežične sustave video nadzora, aplikacije za First Respondere i pametna rješenja za primjenu u zdravstvu.
RiniGARD će zajednički sa KBC Rijeka testirati rješenje SAFE (System to Avoid Falls Events) sustav za prevenciju padova iz bolničkih kreveta.

SAFE je inovativni sustav sa termalnim senzorom koji koristi pametne algoritme kako bi detektirao potencijalne rizične pozicije u krevetu i omogućio zdravstvenim radnicima da u njezi pacijenata imaju nadzor bez prisutnosti u sobi. Ukoliko je sigurnost pacijenta narušena, SAFE odmah šalje alarm o mogućnosti pada iz kreveta.

SAFE ne identificira pacijenta niti osoblje i razvijen je na način da može prikupljati anonimne podatke. Iako je sustav zamišljen kao samostalni, moguće ga je integrirati sa postojećom ili budućom mrežom senzora u bolnici kako bi se dosegla veća razina sigurnosti.

pastedGraphic.png

Krajem 2023. godine RiniGARD je instalirao 2 uređaja na 2 bolnička kreveta na Klinici za bolesti srca i krvnih žila. U međuvremenu, provedena je kalibracija uređaja te je nedavno održana edukativna radionica za zaposlenike koji će rukovati opremom gdje je pojašnjeno kako uređaj funkcionira i kako se njime služiti. Početkom veljače 2024. godine KBC Rijeka uz tehničku potporu RiniGARD-a krenula je sa testiranjem uređaja. Testiranje će trajati oko 6 mjeseci. 

Doc.dr.sc. Teodora Zaninović Jurjević. dr. med. Kao voditeljica HealthChain projekta ispred KBC Rijeka istaknula je sljedeće.

Poznato je da su padovi bolesnika tijekom boravka u bolnicama globalni problem. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2018. godine, godišnje oko 600.000 padova diljem svijeta završi smrću te su padovi jedan od vodećih uzroka traumatskih smrti. Stope pada, koje se obično izražavaju na 1000 kreveta, obično se kreću od 2 do 8 u akutnim bolnicama, gerijatrijskim odjelima i hitnim prijemima.  

Kao glavne ciljeve izazova Doc.dr.sc. Teodora Zaninović Jurjević. dr. med. ističe poboljšanje sigurnosti pacijenata i kvalitetu skrbi te pomoć u smanjenju troškova zdravstvene skrbi smanjenjem učestalosti padova i povezanih ozljeda. Osim toga, pacijenti koji su kritični moraju biti stalno pod nadzorom, kako ne bi došlo do nezgoda uslijed pada ili neke druge nepredviđene situacije pri neopreznom kretanju. Budući da se radi o teškim bolesnicima zbog zatajenja srca i više komorbiditeta, važno je pravodobno reagirati i pratiti njihovo kretanje.

Tijekom pilot projekta vodit će se evidencija o broju padova koji se dese u konvencionalnim krevetima i krevetima koji su pokriveni SAFE sustavom kako bi se na kraju napravila usporedba rezultata i učinkovitost rješenja.

Daljnje projektne aktivnosti uključivati će prilagodbu i praćenje performansi tijekom testiranja uređaja. Po završetku testiranja prelazi se na aktivnosti vezane za komercijalizaciju rješenja.